Aids Hiv virüsüne Dair

Aids Hiv virüsüne Dair

Aids Hiv virüsü Nedir?

Kısaca Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olarak adlandırılan Aids ve Hiv virüsünün neden olduğu virüs çeşididir. 1981 yılında ABD’de ortaya çıkan bu hastalık, keşfinden hemen sonra hızla yayılmaya devam etmiştir.

Virüs,insan vücudunun hastalıklara karşı direncini sağlayan bağışıklık sistemini etkisiz hale getirerek, bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur,  önce kolayca baş edilen bir hastalık Aids mikrobu nedeniyle baş edilemez hale gelir ve sonucunda vücut diğer enfeksiyon ve hastalıklar ile baş edemez hale gelir bu da insanın yaşamının sonunu getirmektedir.

Aids Hiv Virüsü Nasıl bulaşır?

Sık Bulaş oranı genelde, korunmasız ilişkiler, şüpheli ilişkiler sonrasında Oral Seks, Anal Seks ve uyuşturucu iğne kullanımı ile babadan anneye, anneden çocuğa şekilde bulaşır.

Hastalığa yakalananların yaklaşık üçte biri kadındır. Ülkemizde heteroseksüel erkeklerde çok görülse de homoseksüel ve biseksüel erkekler, madde bağımlısı kişiler ve hemofili hastalarında da bir hayli fazla görülür.

Türkiye’de En Fazla Nerede Aids Hiv Virüsü vardır?

Ülkemizde, 2014 Sağlık Bakanlığının  verilerine göre, 9000’ e yakın hastanın olduğu, ve başta ; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi büyük ve turistik yerlerde görülmektedir. Şuana kadar Dünya Genelinde   225.000 kişinin  AIDS’ten öldü belirlenmiştir.

Aids’in Belirtileri Nelerdir ?

HIV,  virüsü vücuda girdikten sonra  1 yada 6 hafta içerisinde ilk olarak  akut infeksiyona neden olur. Görülen belirtiler ve bulgular,

 • Ateş (%96)
 • Lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati) (%74)
 • Farenjit (%70)
 • Deri döküntüleri (%70)
 • Kas veya eklem ağrisi (%54)
 • İshal (%32)
 • Baş ağrisi (%32)
 • Bulanti ve kusma (%27)
 • Karaciğer ve dalak büyümesi (%14)
 • Pamukçuk (%12)

AIDS virüsü başlangıcı CD4 hücrelerinin azalması imha olması  anlamına gelir. bu zaman zarfı ortalama 5 ila 10 yıl arasında olmaktadır. Bu süre bazı kişilerde daha uzun olabilir,

Aids Tedavisi Varmı?

Aids İçin kesin bilenen bir tedavi yoktur.  Ancak Sevindirici haber şu dur ki; Aids Günümüz teknolojinin ilerlemesi ile ölümcül hastalık olmaktan çıkmış olup, örneğin vücudumuzdaki Grip mikrobu gibi taşıyıcı olarak kalmaktadır.

Bu mikrobu durdurmak için  bir takım ilaçlar geliştirilmiştir. Bunlardan ilk ve en etkili olan AZT (Zidovudine) adı verilen ilaçtır. Bu ilaç virüsün çoğalmasını engellemektedir. AZT AIDS sebep olan HIV virüsünün meydana getirdiği belirtilerin görünmesini engellemekte ve AIDS hastasının yaşamının belli bir süre uzamasını ve daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

Aids Hangi Şekilde Bulaşmaz?

Aids, Öpüşme ile, Tokalaşma, Yeme içme, banyo, havlu kullanımı, Çamaşır kullanımı, ortak alanda , öksürme, hapşırma gibi nefes yolu ile bulaşma olmaz.

Aids hiv Virüsü Hemen bulaşır mı?

Aids yani Hiv Hemen Çok kolay bulaşan mikrop değildir. 1000 kere aidsli hasta ile enfekte olan kişide 1000 de 3 kadar bulaş olma ihtimali var. Hepatit B’li bir birey ve AIDS’li bir bireyle girilen cinsel ilişkide hepatit B hastalığının bulaşma ihtimali AIDS’e göre daha yüksektir. Fakat yine de her zaman HIV virüsünün yani AIDS hastalığının bulaşma ihtimali vardır.

Aids Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?

HIV  virüsü ile bulaş olduktan sonra bağışıklık sistemi tarafından  virüse karşı antikor üretimi başlar.  Anti-HIV antikorlarının virüse karşı oluşabilmesi için belli bir  Pencere süresi geçmesi  gerekir.  Bu süre 6 hafta ile 12 hafta arasında değişebilir. Bu sürenin Öncesinde Test Yaptırmak anlamsız ve gereksizdir. Çünkü Yalancı Pozitif yada Negatif Sonuç alma ihtimaliniz var.

HIV ile enfekte olan bir kişide Anti-HIV antikorları 6 haftada içinde tespit edilebilir seviyeye ulaşır başka kişilerde ise 12 haftayı bulabilir, yani kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Bu süreler öncesinde yapılan elisa  Anti-HIV testlerinde alınan negatif sonuçların bir kesinliği yoktur. Bu süreler sonunda yapılan Testlerde eğer Hiv (-) Negatif ise Kesinlikle Negatiftir. Tekrar Test yaptırmaya gerek yoktur.

 

1 Comment

Add a Comment
 1. Bende bu belirtilerin coğu oluyordu ancak anti hiv elisa testi yaptırdım sonuç negatif. Çok Teşekkür ederim en güzel şekilde aydınlatmışsınız. Sağlıklı günler dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığa Dair Herşey © 2017 Frontier Theme