Ektopik gebelik-Dış Gebelik

Ektopik gebelik-Dış Gebelik

Dış Gebelik sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında  fallop kanalları yada diğer bir ismi ile  fallop tüpleri’ne  yerleştikten sonra o bölgede gelişmesidir.

Dış gebelik bu tüplerin dışında,  yumurtalıkta (ovarian gebelik), karın içerisinde (abdominal gebelik), rahim ağzında (servikal gebelik) bölgesine de yerleşebilir.   Oluşan gebelik dış gebeliğin oluşmasında anne adayının ciddi bir tehlike riski vardır. Günümüz teknolojisi ve tedavi yöntemleri ile dış gebelik anne adayını risk altında bulundurmaktan önemli ölçüde azaltmıştır.

DIŞ GEBELİK NEDENLERİ

Başarısız Doğum Kontrol Yöntemi ( progesteron içeren doğum kontrol hapları, spiraller, doğumdan sonra tüplerin bağlanması ile rahim içi araç (spiral) kullanımı)

Geçirilmiş Salpenjitis (Tüplerin iltihabı) (cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tüplerin içinde enfeksiyon oluşturarak dış gebeliğe neden olabilir)

Tüplerin Etrafındaki Yapışıklıklar (apandisit, yumurtalık kisti operasyonları veya barsak operasyonları gibi alt karın bölgesine yapılan ameliyatlar sonrasında gelişen karın içi yapışıklılar)

Kısırlık tedavileri ( Bunların tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar)

Doğuştan (konjenital) Tüp Anormallikleri

Dış Gebelik belirtileri Nelerdir

Erken dönem belirti vermeyebilir, Karnın alt bölgelerinde ağrı, tek taraflı kasık ağrısı, vajinal akıntılar, göğüslerde hassasiyet, bulantı, karın bölgesinde ani ve şiddetli bazen omuza vuran bir ağrı, tansiyon düşmesi, baygınlık hissi, oluşabilir.

Dış gebeliği tam anlamıyla anlamak için Beta-HCG testi, Hematokrit (tam kan sayımı), Ultrason (vaginal ultrason) gibi test ve muayene yöntemleri ile doktor kontrolü altında tetkikler yapılmalıdır.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir

Erken tanı, ve kanama olmamış tüpler zarar görmemiş ise, cerrahiye gerek kalmadan ilaç tedavisi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

Hastaya, β-hCG (Beta HCG) ölçümleri yapılarak, iç kanamanın önlenmesi sağlanır.

Eğer,  β-hCG testi düşüşü beklendiği şekilde gerçekleşmez ise cerrahi tedavi uygulanabilir.

İlaç tedavisi dışında vajinadan girilerek dış gebelik materyalinin aspirasyonu veya gebelik kesesine toksik madde enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.

Eğer hasta da kanama olmuşsa bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Hiç vakit kaybetme den doktorunuza başvurun. Kanamanın durdurulması ve kan ve sıvı ilavesi gerekir, gerekirse tüplerin alınması hususu söz konusu olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığa Dair Herşey © 2017 Frontier Theme