Frengi Nedir Belirtileri Nelerdir

Frengi Nedir Belirtileri Nelerdir

Frengi (sifiliz) Nedir?  Cinsel ilişki, Cinsel Temas, Oral Seks, Anal Seks , Nadiren Öpüşme ve Kan yolu ile bulaşan  “Treponema Pallidum” (T. Pallidum) adı ile bilinen kronik bir virüs çeşididir.

Frengi (sifiliz) Treponema Pallidum” (T. Pallidum) adı ile bilinen bu virüs  3 evreden oluşan yayılma ve çoğalma safhalarından oluşmaktadır.

  1. Evre dediğimiz (Primer Sfiliz) Virüs ile temastan sonra 1 hafta ile 3 ay arasında 20. günün sonlarında şikayetler belirginleşmeye başlar genital bölg  etrafında  “şankr” (chancre) adı verilen sert  ağrısız, yüzeyel ve ülserleşmiş tek bir lezyon oluşur. Erkeklerin penis derisi üzerinde ya da  rektumda, kadınlarda ise vulva (dış genital alan) yada  nadiren vajina içinde, rektumda olur.  Bununla birlikte gelişen kasık bölgesinde lenf bezi şişmesi (lenfadenopati) olur  çok kısa bir zamanda  veya iki aya yakın bir zamanda kaybolur.
  2. Evre; Yanma,  Başağrısı, ateş,  kilo kaybı, halsizlik ve şişmiş  lenf bezeleri , cilt döküntüleri , göğüste veya kol ve bacaklar kaşıntısız  deri döküntüleri, el ve ayak içleri, makad koyu kırmızı bir renk alır.  kadınlarda dış genital alan veya skrotum (erkeklerde torbalar) alanlarında geniş, yayvan, beyazımtırak, siğil benzeri lezyonlar  görülmektedir. Bu evre 6 ila 8 hafta içinde başlar. 
  3. Üçüncü evre ; 1 yıl veya daha fazla yıllar içinde başlar.  Bu evrede kılcal damarların hasarına bağlı olarak “gom” adı verilen yumuşak şişlikler oluşur. Bunlar dokudaki inflamasyona bağlı “granuloma” yani reaksiyonel şişliklerdir.

    Bu Gomlar iskelet sistemi olmak üzere vücudun her yerine yayılabilir.  Yayılan alanda  sinir hasarına bağlı olarak, felçler, şiddetli ağrılar,  menenjit,  ve hatta  ölüm riski oluşabilir. 

Frengi (Syfilis)  Belirtileri

Ağızda ve boğazda tahriş

Deri lezyonları

Ağrısız, düzgün yüzeyli, kırmızı, temas yeri olan genital bölgede bulunan yaralar

El ayasında veya ayak tabanında renksiz lekeler veya çizgiler

Saç dökülmesi ve Döküntüler

Test ve Tanı  Olarak

Frenginin tedavisi erken tanı da çok önemlidir. Erken tanı konulursa tedavisi kesindir. Hastalık tamamen vucuttan temizlenir.

RPR (Rapid Plasma Reagin) testi ve VDRL (Venereal Disease Research Laboratory) testleri kullanılabilir (Hızlı, ucuz, ancak, yalancı pozitiflik verebilir.)

Nelson testi, FTA (Floresan Treponema Antikor) testi ve TPHA testi (Treponema Hemaglütinasyon) testi (Güvenilir ve Pahalı bir testir) Bu her iki test Hastalığın 1. evresinden sonra kesin sonuç vermektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığa Dair Herşey © 2017 Frontier Theme