Gebelik Testi (Hamilelik Testi)

Gebelik Testi (Hamilelik Testi)

Gebelik oluşumu, Embriyo ve Fetus döneminden oluşur.  Embriyo dönemi,  Sperm’in kadın yumurtalıklarını döllediği andan itibaren başlayarak, 1. haftadan başlayarak  8. haftanın sonuna kadar olan dönemdir. Fetus dönemi ise, 8. haftadan sonraki  doğum anına kadar olan dönemdir.

Embriyo, Rahim için de  endometrium adlı tabakaya yerleşerek, döllenmeden 4-5 gün sonra HCG (human chorionic gonadotropin)  hormonu salgılar, aynı zamanda bu hormon gebeliği belirleyici  hormon olarak da bilinir.  Bu  Gebelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar.

EVDE YAPILAN HAMİLELİK TESTİ

Evde yapılan Testin doğru sonuç vermesi için son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekir.

Sabah yapılan hamilelik testleri genelde doğru sonuç verir.

Test çubuğunu temiz ve düz bir zemine koyun  bekleme süresi 1 ila 5 dakika arası değişmekte olup, bazı test kitlerinde ise 10 dakikayı bulabilir.

Eğer daha sağlam ve kesin bilgilere sahip olmak istiyor iseniz gebeliğin varlığının teyidi için kanda beta HCG testi yaptırın.

Gebelik testinin pozitif olması için, kan değerlerinde artışa neden olan β-HCG değeri, daha sonra,  idrar da çıkmaya başlar ve gebelik için gerekli olan Pozitif değerini verir. 

İdrar testinde gebeliğin varlığı (pozitifliği) saptandığında hata  olasılığı düşüktür, fakat Negatifliği,  tespit edildiğinde, erken gebelik olasılığı göz önünde bulundurularak, testin 3-5 gün sonra  tekrarlanması gerekir. (Çok erken gebeliklerde idrar testi gebeliği gösteremeyebilir. Bu durum kan testi için  çok düşük bir ihtimaldir.)

İDRAR DA GEBELİK TESTİ KAÇ GÜNDE BELLİ OLUR

Kanda yükselen, HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi ile tespit edilir. Ancak İdrar testinde gebeliğin tespit edilebilmesi  için, adet döneminin gecikmesi şarttır. Adet döneminden önce yada gecikmesi olmadan yapılan idrar testleri belirte vermez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığa Dair Herşey © 2017 Frontier Theme