Kızlık Zarı’na Dair Herşey

Kızlık Zarı’na Dair Herşey

Kızlık zarı Doğuştan olan ve gelişen bir zardır. Çocukluk çağında sert ve kalındır. İlerleyen yaşlarda ise esnek ve yumuşak bir organdır.

Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 1,5 cm içeridedir. Bu zar Adet döngüsünün oluşumunda , kanamada gerekli faaliyeti sürdürmesi için deliklidir, tamamen kapalı bir zar değildir. Kızlık zarının yapısı kadından kadına farklılık gösterir. Kimi kadınlarda doğuştan olmaz, kimi kadınlarda da ise çok esnek olduğundan doktor müdahalesi gerekebilir.

Kızlık zarının fizyolojik bir görevi yoktur. Vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerden korumak amacı taşıdığı sanılmaktadır.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Anüler hymen (Yuvarlak Halkalı)zar; Bu normal kızlık zarıdır. En fazla görülen zar çeşididir. Kızlık zarı vajina girişinde  halka şeklinde  olup, tam ortasındaki  küçük delik de halka şeklindedir.  Ortasındaki delik biraz fazla geniş yada esnekse çok az kanama olur, yada hiç olmaz
İmperfore hymen  (Deliksiz) Zar;  Bu tip zarlarda genellikle doğuştan kızlık zarında delik bulunmaz, adet kanı içeride birikir, ve tıbbi sonuçları olan bir durumdur. Adet görme yaşını geçmiş kızlarda adet olmuyor ise bir doktor muayenesinden geçirilmelidir. Bu durumda küçük bir operasyon ile kızlık zarını açmak yeterli olmaktadır.
 
Septalı hymen (Ara Bölmeli Zar); Kızlık zarının ortasında ince bir bağlantı ile ikiye ayrılır, ilişki sırasında yanma, ağrı, aşırı kanamalar sebep olur, cinsel ilişkiye tam girememe gibi sorunlar yaşatabilir.
Kribriform hymen (Çok delikli) Zar;  Zarın ortası küçük küçük ara  bölmeli deliklerden oluşur. Cinsel ilişkide yırtılmayabilir.  Cinsel ilişki ile kızlık zarı çoğu zaman yırtılmaz  ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Dantele benzer bir şekilde görülmektedir.
Ksentrik hymen; (yarımay) şeklinde Kızlık zarı;  Kızlık zarının alt bölümü oldukça kalın ve geniştir. ilişki sırasında hemen yırtılmaz, eğer çok zorlanırsa şiddetli kanamalar meydana gelebilir, Çiftler arasında cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora başvurulur.
 
Kızlık zarı Yırtıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli
Kızlık zarı, Zarın yapısına ve eşler arasındaki cinsel birleşmeye göre değişir. Cinsel birleşmeden sonra ilişkiye devam edilirse kanama devam edecektir. Bu durumda kanama başladığı an 3,4 gün sonra vajina tekrar kendini toplayarak iyileşme sürecine girmiş olacak. 3-4 gün sonunda dilediğiniz gibi cinsel birleşmeye devam edebilirsiniz.
İlk ilişkide mutlaka her kadında kanama olur mu
Esnek olarak tabir ettiğimiz kızlık zarlarında, penisin içeri girmesi ile zar esner, kanama olmaz, yada fark edilmeyecek kadar az kanama olmaktadır. Bu  durumunda jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı anlaşılmaktadır.
Kızlık zarının ne zaman ve nasıl yırtıldığı anlaşılır mı
Eğer Zarın Yırtılmasından sonra aradan 10 gün geçmiş ise  bu yırtılmanın ne zaman olduğunu söylemek ve zaman tahmini yapmak mümkün olmaz,  bu süre sonunda cinsel ilişki ile mi yada batıcı bir cisim ile mi   yırtıldığını anlamak mümkün olmayabilir.
Kızlık zarı yırtıldığında kanama ne kadar olmaktadır
Bu yırtılma kişiden kişiye yada Kızlık Zarı farkından dolayı değişebilir, bazı zarlarda hiç olmaz iken bazılarında, aşırı kanamalar olabilir, aşırı kanama durumunda doktor muayenesi gerekebilir.
 
İlk beraberliği kolaylaştırmak için nelere dikkat etmek gerekir
Kızlık zarının yırtılmasında yada ilk cinsel ilişkide psikolojik olarak hazır olunması gerekir, önce ön sevişme yapılarak vajinal sıvının artması zarın yırtılmasına ve vajinanın kayganlaşmasına neden olacağı için ön sevişme çok önemlidir. Bunun yanında cinsel ilişki için kayganlaştırıcı kremler de alınabilir.
Kızlık zarı yırtılmadan Hamile Kalınır mı
Birçok genç partner kızlık zarının yırtılmaması için sürtünme yolu ile vajina üzerine boşalır bu durumda kızlık zarının esnek yada geçirgen olduğundan, erkeğin sperminin vajinadan içeriye kolaylıkla girebilir. Bir çok vakıanın böyle durumlarla gerçekleştiği bilinmektedir.
Kızlık zarı yırtılmadan kürtaj yapılabilir mi
Kızlık Zarının esnek olması durumunda  kürtaj olmak mümkün olabilmektedir.
Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur
Kızlık zarı dikmek mümkün olup, Kızlık zarı kalıcı dikim, Kızlık zarı 2 şekilde tamir edilir, Birinci yöntem kalıcı olarak, İkinci yöntem ise evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntem de lokal anestezi ile yapılabilen fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığa Dair Herşey © 2017 Frontier Theme