TüP Bebek Yöntemi Nedir

TüP Bebek Yöntemi Nedir

IVF, Klasik tüp bebek işlemi

Tıp Terimi olarak, TÜP BEBEK (ivf) ve MİKROENJEKSİYON (ICSI) olarak da adlandırılır.

Temiz ve Hijyenik bir laboratuvar ortamında bir araya getirilen erkekten alınan  spermin kadın yumurtasını döllenmesidir.

Bu döllenme işleminde kadının yumurtalıklarını uyarıcı ilaçlar verilerek yumurtalıklar çalışmaya başlar. Bundan sonraki aşama  rahim içine Embriyoların  bir katter (ince çubuk) yardımı ile yerleştirilir. Özel karışım sıvısı içeren bir tüp içine alınarak belirli sayıda canlı sperm enjekte edilir.

TüP Bebek Kimler İçin Uygundur

Cerrahinin çok riskli olduğu kadınlar, gebe kalmak için başarısız olan kadınlar, erkek faktörü, 35 yaşın üzerinde olan infertil kadınlar, yumurta kistleri çatlamayanlar için tüP bebek tedavisi uygundur.

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı % 40 – 50 arasındadır. Başarıyı artırmanın yolları ise sigara içmeyin, alkol almayın ve sıcak banyo yapmayın. 

Tüp Bebek tedavisinin riskleri

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların enjeksiyon alanına ait , alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, ağrı, kızarıklık ve yorgunluk

Yumurtalar normal olmayabilir

Yumurtalar döllenmeyebilir,

Enfeksiyon meydana gelebilir. Bu risk 1/1000′ den daha azdır.

Aşırı yumurtalık uyarımı,  gibi basit riskleri mevcut olabilir.

Mikro enjeksion ile Kısırlık Tedavisi

Mikro enjeksion bebeklerde sakatlık  yapma olasılığının olmadığı belirlenmiştir. Sperm ve Yumurtaları iyi durumda olmayan, kısır çiftler için uygulanan tüb bebek tedavi yöntemidir.

Sperm hücreleri, özel aletler yardımı ile  ince bir iğne içine alınarak, yumurtanın içine enjekte edilir,  sperm sayısı çok düşük, yetersiz, sperm bozukluğu olan erkekler için tedavi  ve çocuk sahibi  olma yöntemidir.

Mikroenjeksion Kimlere Yapılır

Önceki  denemelerinde döllenme sağlanamayanyar da
Önceki denemelerinde döllenme oranı düşük olanlar da
TESA/TESE gibi cerrahi yöntemlerle sperm elde edilmek durumundakiler de
Sperm parametreleri kötü olanlarda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığa Dair Herşey © 2017 Frontier Theme